MĒS RAŽOJAM PĀRĀK DAUDZ, IZMETAM PĀRĀK DAUDZ, UN PAŠI NEZINĀM, KO AR TO VISU DARĪT
“Manam mūžam pietiek” to arī šajā radījumā par klimata pārmaiņām minēja Atkritumu apsaimniekotāja SIA ,,ALAAS'' vides izglītotāja Edīte Čepule, bet kas būs tālāk? Vai mums jādomā tikai par sevi, par nākamo paaudzi, par vairākām paaudzēm, par planētu kopumā, par dzīvības formām.
"Pagājušajā raidījumā uzsākām sarunu par klimata pārmaiņām, šoreiz kopā ar Edīti Čepuli un Zero Waste Latvija valdes locekli Eviju Ozolu-Ozoliņu vēlreiz uzsvērsim, ka ir svarīgi apzināties savu ietekmi uz apkārtējo vidi un ilgtspējīgu dzīvesveida nozīmi. Dažādu efektīvu paradumu ieviešanu savā ikdienā var īpaši palielināt oglekļa pēdas nospiedumu un veidot labvēlīgu ietekmi uz planētu, globālās sasilšanas ietekmi un sekas.
Mēs ražojam pārāk daudz, izmetam pārāk daudz, un paši nezinām, ko ar to visu darīt. Ja tu plastmasas pudeli nomet mežā un aizej vieglu soli savā dzīvē, šo plastmasas pudeli atradīs tavi mazmazbērni,” saka Edīte, uzverot joprojām esošo bezatbildīgo attieksmi pret sevi un resursiem, ko patērējam. “Lai to resursu, jau ir apritē,” kā piemēru minot to pašu mežmesto plastmasas pudeli, teic Evija Ozola-Ozoliņa: “atkal to pārstrādātu un jaunu plastmasas izstrādājumu, mēs vienkārši esam spiesti ražot jaunu plastmasas materiālu un izmeta resursus, kuriem patiesībā ir neatliekams naftas, rezerves naftas un rezerves ka ātri, bet mēs ļoti labi redzami, ka mēs varam izcirsti, un viņi minerālvielu daudzumi arī vienkārši kaut kurā brīdī un, lai pārstrādātu to, kas jau ir apritē, mēs to izmetam mežā.
"Sev nevajadzīgo, bet vēl labu mantu nemest atkritumos, bet piedāvātajiem lietošanai – tāda iespēja šobrīd dota atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā SIA "Alaas", atkritumu glabāšanas poligonā "Križevņiki", kur nupat atvērts mantu apmaiņas centrs "Kas?Te!", kur bez maksas var nodot vai paņemt lietošanai derīgus sadzīves priekšmetus. Kā atklāj Edīte, nākamo mantu apmaiņas centru jau drīzumā plānots uzstādīt Rēzeknes pilsētā.
Vienreiz lietojami ēdami trauki, koka paliktņi datoriem piekariņi un dekori ir tikai daži no vidusskolēnu radītajiem inovatīvajiem produktiem un pakalpojumiem klimata pārmaiņu mazi. Kristīne Raģe un Elizabete Vjatere Jēkabpils novada Salas vidusskolā ir radījušas skolēnu mācību uzņēmums “Staltragi”, kur izgatavo 100% dabīgus aļņu un briežu ragu suvenīrus. “Mums svarīgi bija izmantot kaut ko, kur pietiktu ar dabas resursiem, un mums bija iespēja sadarboties ar komandas biedrenes tēti, kurš ir mednieks. Ir ļoti svarīgi domāt par dabu un svarīgi, lai būtu populārs jauniešu vidū, jo tieši jaunieši veidos Latvijas un pasaules nākotni,” uzver jaunietes.
KLAUSĪTIES RAIDĪJUMU ŠEIT:
Radio raidījumu finansē CS Mott Fonds Polijas Filantropijas attīstības akadēmijas programmas "Globālie izaicinājumu vietējie risinājumi" ietvaros/Funded by the CS Mott Foundation udnder the Global Challenges Local Solutions Program run by the Academy for the Development of Philantrophy in Poland.
Divpadsmit bērni, divpadsmit sapņi. Divpadsmit ģimenes, kurām ik dienas rūpes par bērnu ir papildu izaicinājums, jo bērnu ar īpašām vajadzībām veselības s