Iedzīvotāji veido savu vidi

Realizēts projekts "Fotogrāfiju izgatavošana un ierāmēšana" Rudzātos

6.novembra vakarā Rudzātu saieta nama/Rudzātu vidusskolas foajē tika atklāta foto izstāde mazo grantu projekta "Iedzīvotāji veido savu vidi" ietvaros. Izstādi sākotneji plānojām atklāt 18.novembra pasākuma laikā, taču sakarā ar to, ka pasākumi novadā atcelti valstī pastāvošās epidemioloģiskās situācijas dēļ, steidzām to aklāt vēl pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas. Projekta īstenotāji - iniciatīvas grupa: Ilga Bernāne (idejas autore), Liena Brūvere, Ilmārs Klaubergs .
Tagad nedaudz par to, kā nonācām līdz šādai idejai un kā mums gāja projekta laikā.

Doma par to, ka jānoorganizē foto izstāde par Rudzātu pagastu ar domu "toreiz un tagad", man nelika mieru jau vairākus gadus. Šogad, kad Rudzātu pagasts svin savu simtgadi, nolēmām, ka ir īstais laiks. Aicināju savā komandā Lienu un Ilmāru, kuri neatteica un bija gatavi aktīvi darboties. Jāpiemin, ka, gan Lienai, gan Ilmāram Rudzāti nav dzimtā vieta. Abi ar savām ģimenēm ir pārcēlušies uz dzīvi šeit no Kurzemes un Zemgales. Lienu interesē vēsture, savukārt Ilmāru aizrauj fotografēšana. Man strādājot skolā bija pieejamas daudzas bildes, kuras savulaik ir veidojis brīnišķīgs, ilggadējs, nu jau aizsaulē devies, Rudzātu vidusskolas skolotājs Jāzeps Misjūns, kurš savukārt bija ne tikai aizrautīgs fotogrāfs, bet šo arodu mācīja saviem audzēkņiem vadot foto pulciņu. Daudzas bildes no visām noteikti tā arī netiks izrādītas citiem, bet dažas mūs uzrunāja. Uzrakstījām projektu, saņēmām finansējumu un ķērāmies pie darba. Uzrunājām cilvēkus gan satiekoties, gan sociālajos tīklos. Aicinājām pārlūkot savus vai savu vecāku, vecvecāku albumus un padalīties ar bildēm. Izmatojām novadpētnieka Jāņa Būmaņa vēstures liecības. Paši pārskatījām visas mums pieejamās bildes, tinām ap pirkstu vecās fotofilmiņas un mēģinājām saprast kas tajās safotografēts. Meklējām uzņēmumus, kur bildes no fotofilmiņām varētu pārnest uz mūsdienīgākām ierīcēm. Atlasījām labākās no labākajām un projekta idejai atbilstošākajām. Fotogrāfs uzņēma kadrus par Rudzātiem šodien, pārfotografēja vecās bildes un tās visas apstrādāja. Vislielākais izaicinājums projekta laikā tika tieši viņam. Uzrāpties pagasta ūdens tornī un safotografēt pagasta centru no augšas nebija viegli. Nācās rēķināties ne tikai ar augstumu, bet arī atvairīt baložu uzbrukumus. Fotografēšanas laikā tie knāba kājās un rokās. Protams, varēja izmantot mūsdienīgākas tehnoloģijas, kā dronu, bet mēs izvēlējāmies šo variantu, jo vecās bildes arī tika fotografētas no ūdens torņa. 

Sākumā plānojām izstādē izlikt 30 bildes koka foto rāmjos. Laikam ejot, savas domas mainījām. Projekta laikā bijām savākuši vairāk bilžu kā sākumā plānots. Ņemot vērā to, ka vietā kur bildes uzstādīsim, starpbrīžos spēlējas bērni, atteicāmies no foto rāmjiem ar stiklu un nolēmām bildes uzlikt uz homoteks materiāla. Tā visbeidzot uzstādījām 15 fotoplanšetes ar 58 bildēm. Ļoti ceram, ka mūsu paveiktais raisīs prieku ikvienā izstādes apmeklētājā un it īpaši uzrunās jauno paaudzi.
Lielu paldies vēlos teikt Lienai un Ilmāram par paveikto! 

Visi kopā sakām paldies Viduslatgales pārnovadu fondam un personīgi E.Gurgānes kundzei par palīdzību, padomiem un uzmundrinošiem vārdiem projekta realizācijas laikā!
Paldies Līvānu novada domei par finansiālo atbalstu, paldies par doto iespēju iedzīvotājiem realizēt savas idejas!
Paldies Rudzātu vidusskolai par iespēju bildes uzstādīt skolas telpās! 

Paldies Rudzātu pagasta bibliotēkai un personīgi bibliotekārei Skaidrītei Brūverei par aktīvu līdzdalību! 

Vislielākais paldies ikvienam, kurš atsaucās mūsu aicinājumam, uzticēja mums savas bildes, morāli atbalstīja un praktiski palīdzēja! Personīgi paldies Jānim Būmanim, Katrīnai Grozai, Annai Ketai, Emīlijai Kivleniecei, Maijai Praņevskai, Lindai Skribai, Guntim Brūveram, Dzintrai Grigorjevai, Gvido Brūveram un Ievai Pastarei.

Aicinām arī citus iedzīvotājus uzdrošināties un realizēt savas idejas sev un citiem par prieku! 

Projekta idejas autore Ilga Bernāne


Ilmārs Klaubergs, Ilga Bernāne, Liena Brūvere


Rudzātu centrs no putna lidojuma

Iesaki draugiem:   Draugiem.lv